Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak Wybrać Odpowiedni Strój Kelnerski? Praktyczne Porady i Wskazówki

2023-01-02
Jak Wybrać Odpowiedni Strój Kelnerski? Praktyczne Porady i Wskazówki

Jak Wybrać Odpowiedni Strój Kelnerski? Praktyczne Porady i Wskazówki Wybór odpowiedniego stroju kelnerskiego ma ogromne znaczenie dla wizerunku, komfortu pracy oraz profesjonalizmu obsługi w branży hotelarsko-gastronomicznej. Nie tylko odzież powinna być estetyczna, ale również praktyczna, trwała i łatwa w utrzymaniu. W tym artykule omówimy, jakie są rodzaje strojów kelnerskich, które materiały są najtrwalsze oraz jak dbać o strój kelnerski.

Jakie są rodzaje strojów kelnerskich?

 • Koszule kelnerskie: To klasyka, która dodaje elegancji kelnerom. Koszule mogą mieć różne kolory i wzory, pasujące do stylu danego lokalu. Ważne jest, aby były dobrze skrojone i wygodne, aby pracownik mógł swobodnie poruszać się podczas wykonywania obowiązków.
 • Kamizelki: Kamizelki są popularnym dodatkiem, który dodaje wyrafinowania i profesjonalizmu. Mogą być jednolite lub ozdobione wzorami, a także dostosowane do tematu lokalu.
 • Fartuchy: Fartuchy to nieodzowny element stroju kelnerskiego. Mogą chronić ubranie spodnie, a zarazem tworzyć spójny wygląd. Fartuchy mogą być krótkie, długie, z kieszeniami czy bez, zależnie od preferencji i potrzeb.
 • Spodnie kelnerskie: Wybierając spodnie, zwróć uwagę na ich wygodę i trwałość. Spodnie powinny być wykonane z elastycznego materiału, który pozwoli na swobodne ruchy, a zarazem odpornego na zagniecenia i plamy.    

Jakie materiały są najtrwalsze?

 • Bawełna i poliester: Wielu kelnerów preferuje stroje z mieszanką bawełny i poliestru. Ta kombinacja gwarantuje wygodę i trwałość. Bawełna jest przyjemna w kontakcie ze skórą, a poliester zapewnia wytrzymałość i odporność na zagniecenia.
 • Materiały odpornie na plamy: W branży gastronomicznej nieuniknione są plamy. Dlatego warto wybierać materiały, które są odporne na plamy i łatwe do czyszczenia. Na przykład, niektóre tkaniny mają specjalną powłokę, która ułatwia usuwanie plam.
 • Materiały oddychające: Praca kelnera może być wymagająca fizycznie, dlatego warto wybierać materiały oddychające, które pomogą utrzymać komfort termiczny nawet w trudniejszych warunkach.

Jak dbać o strój kelnerski?

 • Regularne pranie:Pranie odzieży po każdym dniu pracy jest kluczowe dla utrzymania higieny. Upewnij się, że przestrzegasz instrukcji dotyczących prania podanych na metkach strojów.
 • Unikaj gorącej wody: Pranie w gorącej wodzie może wpłynąć na trwałość kolorów i tkanin. Wybieraj raczej niskie temperatury prania.
 • Delikatne detergenty: Wybieraj delikatne detergenty, które nie uszkodzą tkanin i kolorów stroju kelnerskiego.
 • Unikaj wybielaczy: Wybielacze mogą uszkodzić tkaniny i wpłynąć na wygląd stroju. Jeśli konieczne jest pozbycie się plam, wybierz specjalne środki do usuwania plam.
 • Suszenie i prasowanie: Starannie susz i prasuj stroje kelnerskie, aby zachować ich schludny wygląd. Unikaj nadmiernego suszenia w suszarce, ponieważ to może wpłynąć na skurczenie tkanin.  

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego stroju kelnerskiego to istotny aspekt w branży Horeca. Stroje nie tylko dodają profesjonalizmu i elegancji, ale również wpływają na komfort pracy oraz pozytywne wrażenie gości. Wybierając stroje, zwracaj uwagę na rodzaj tkaniny, trwałość materiału oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Pamiętaj również o odpowiednim dbaniu o stroje, aby zachować ich jakość na dłużej. Dzięki właściwie dobranemu i utrzymanemu strojowi kelnerskiemu, Twój personel będzie prezentować się profesjonalnie i efektownie, przyczyniając się do pozytywnego wizerunku lokalu gastronomicznego.  

pixel